نشست خبری ششمین جشنواره ملی عکس خانه دوست برگزار شد

تاريخ : ۱۳۹۷/۶/۱۸
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ، محمدعلی چمی‌گو مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در نشست خبری که صبح روز یک‌شنبه 18 شهریور ماه در این موسسه برگزار شد، ابراز کرد: موسسه آفرینش‌های هنری آستان مقدس رضوی در راستای اهداف فرهنگی خود مبنی بر پاس‌داری از میراث هنر اسلامی، توسعه فرهنگ رضوی، ترویج آموزه‌های اهل بیت(ع) در میان مجاوران و زائران و... ششمین دوره جشنواره ملی عکس «خانه دوست» را برگزار می‌کند.
وی ضمن تشکر از کیارنگ علایی دبیر سابق این جشنواره برای برگزاری دوره های قبل  افزود :  این جشنواره از سال 92 شروع به کار کرده و هر ساله به صورت منظم برگزار شده است ؛ در 5 دوره گذشته 5 هزار و 434 عکاس در این جشنواره شرکت کرده و 59 هزار عکس با موضوع زیارت به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
چمی‌گو به تفاوت‌های برگزاری ششمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست» با دوره‌های قبل اشاره کرد و گفت: امسال به دهه پایانی صفر و پیاده روی زائران رضوی توجه ویژه‌ای خواهد شد.
عکاسان شرکت کننده در جشنواره خانه دوست خادم یار رضوی می شوند 
وی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های آستان قدس رضوی را ترویج فرهنگ خدمت، خادم و مخدوم دانست و بیان کرد: در راستای اجرای این طرح مهم همه عکاسان شرکت‌کننده در این جشنواره می‌توانند به عنوان خادم‌یار حضرت رضا(ع) نیز ثبت‌نام کنند.
مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با بیان اینکه آستان مقدس امام رضا(ع) در استان‌های مختلف کشور نمایندگی دارد، تصریح کرد: به همت دفاتر نمایندگی استان‌ها کانون‌های خادم‌یاری هنری در استان‌ها تشکیل شده است که موسسه آفرینش های هنری با مشارکت این کانون‌ها ورکشاپ‌های هنری ویژه عکاسان شرکت‌کننده در ششمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست» برگزار خواهد کرد.
وی تصریح کرد: همچنین در دهه پایانی ماه صفر قرارگاهی در مسیر راهپیمایی زائران علی‌بن موسی‌الرضا(ع) برگزار می‌شود تا بیش از 100 عکاس برتر کشور بتوانند به راحتی صحنه‌های زیبایی از پیاده‌روی زائران رضوی را ثبت و ضبط کنند.
 فرامرز عامل بردبار دبیر ششمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست» در مورد این جشنواره  گفت: جشنواره ملی عکس «خانه دوست» یکی از جشنواره‌های معتبر در کشور است که هر ساله عکاسان زیادی در آن شرکت می‌کنند.
وی با بیان اینکه امسال ششمین دوره این جشنواره برگزار می‌شود، ابراز کرد: در این دوره چندین ابتکار عمل جدید اجرا می‌شود که از میان آن می‌توان به برگزاری اردوهای عکاسی ویژه زائران پیاده اشاره کردکه  برای عکاسان غیر مشهدی در هفته پایانی ماه صفر مصادف با 13 آبان برگزار خواهد شد.
بردبار افزود: همچنین کارگاه‌های مختلفی با حضور اساتید برجسته کشور ویژه عکاسان شرکت‌کننده در ششمین دوره این جشنواره در استانهایی که تعداد شرکت کنندگان بیشتری در دوره های قبل داشته اند برگزار خواهد شد.  
وی یکی از مهم‌ترین بخش‌های این جشنواره را بخش عکس موبایلی دانست و گفت: در این جشنواره نیزهمچون سالهای گذشته  عکس‌هایی را با موضوع زیارت که توسط گوشی همراه گرفته شده است، شاهد خواهیم بود.
وی همچنین یادآور شد ؛ آثار راه یافته به بخش مسابقه در قالب کتاب نفیسی به چاپ خواهد رسید و  نمایشگاهی از آثار عکاسان برتر در نگارخانه رضوان برگزار خواهد شد.
حمید سبحانی مدیر اجرایی ششمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست» در این نشست  به نحوه برگزاری این دوره مسابقه اشاره داشته و عنوان کرد  : ششمین جشنواره ملی عکس خانه دوست فعالیت خود را در بخش‌های متنوعی همچون زیارت، سبک زندگی و سیره رضوی، زائران پیاده و معماری حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد . .
 وی در ادامه تصریح کرد: همچنین دبیرخانه در این دوره پذیرای عکس‌هایی با مفهوم شادی جمعی و روحیه همیاری با موضوع کاروان های زیرسایه خورشید خواهد بود.
 سبحانی به برپایی اردو ویژه شرکت‌کنندگان در جشنواره اشاره کرد و افزود: در دوره‌های قبلی اردوهای زیارتی تنها در حرم مطهر رضوی و اطراف آن برگزار می‌شد، اما امسال برای اولین بار اردویی به مناسبت شهادت علی بن موسی الرضا(ع) در ایام دهه پایانی ماه صفر و در مسیرهای پیاده‌روی زائران رضوی به مشهدالرضا(ع) برگزار خواهد شد.
مدیر اجرایی ششمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست» با اشاره به اینکه اردویی نیز با موضوع معماری در حرم رضوی برگزار می‌‎شود، تصریح کرد: در این اردو تعداد محدودی از عکاسان با حضور در حرم مطهر امام رضا(ع) از معماری سنتی و زیبای این آستان مقدس عکاسی می‌کنند.
 وی در تشریح نحوه شرکت در جشنواره توضیح داد : علاقه‌مندان برای شرکت در این جشنواره باید به سایت www.aqaks.ir مراجعه و پس از ثبت نام، نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کرده و ثبت عکسهای خود را بارگذاری نمایند همچنین شرکت‌کنندگان در بخش موبایلی باید آثار خود را در  با هشتگ  #6aqaks97 در اینستا گرام ارسال کنند.
سبحانی تقویم برگزاری این جشنواره را بدین صورت اعلام نمود که  آخرین مهلت ارسال آثار را 30 آبان ماه خواهد بود و سپس در آذرماه  با حضور اساتید برجسته کشوری داوری آثار انجام خواهد شد و پس از چاپ کتاب نمایشگاه و مراسم اختتامیه در زمستان  برگزار خواهد شد .  
 

اولین جشنواره

دومین جشنواره

سومین جشنواره

چهارمین جشنواره

پنجمین جشنواره
 
 کتب در پنج دوره جشنواره خانه دوست 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جشنواره سراسری عکس خانه دوست است.